CANLI DESTEK

Site Menüsü
Site Haritası
Saat
Seramik

Seramik kullanım alanı çok geniş bir malzemedir. Bu bakımdan seramik çok çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik sebebiyle seramik yapımında kullanılan malzemelere göre kullanım alanları belirlenir. Seramik Karolar Kil, silis, ergiticiler, renklendiriciler ve diğer mineral hammaddelerden yapılan, genel olarak yer, duvar ve dış cephe kaplaması olarak kullanılan ince plakalardır. Seramikler öğütme, eleme, karıştırma, nemlendirme sureti ile hazırlanır. Presleme, kalıptan çekme, döküm ve oda sıcaklığında şekillendirilir. Daha sonra kurutulur ve yüksek sıcaklıkta pişirilir.  

 

Hayatımızda o kadar yer etmiş olan karo seramikler, kullanım alanları belirli yerlerdir. Karo seramiklerin en yaygın kullanım alanları banyolar, mutfaklar, laboratuvarlar,  yüzme havuzları, hastaneler, arıtma tesisleri gibi yerlerde kullanılır. Yapılarda, yerlerde kullanılan karo seramikler ayrı üretilir, duvarlar da kullanılacak olan karo seramikler ayrı maddelerden üretilir. Yerler de kullanılan karo seramikler de kullanılan malzemeler, doğal taş, metal ya da cam gibi sert malzemelerden üretilir. Böylece çok sert bir seramik elde edilir ki, zemin kaplamada kullanılır. Seramik kaplı bir zemin düşünüldüğümüzde karolar zemin üzerine düzgün ve terazisinde altına konulan dolgunun uygun bir şekilde yerleştirilmesinden sonra üzerinden ağır yükler, yürüyen insanlar, mobilyalar, hatta araçların ağırlığı altında kırılmayacak ve dayanacaktır. Dayanıklı bir karo kaplı yüzey elde etmek için karo uygulamasının doğru şekilde planlanması ve gerçekleştirilmesi büyük önem taşır.  Aşınma, darbelere sert kullanıma daha sert tepki verir. Deforme olmaz.  Zemine karo seramik uygulanırken, zemine yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcıların ve ne kadar, nasıl kullanıldığı çok önemlidir. Zemine serilen yapıştırıcının eşit ve terazide serilmesi çok önemlidir. Yere serilen yapıştırıcının bir yere az bir yere çok serilmesi karonun terazisini bozacağı gibi, seramik ile yer arasında boşluk kalacaktır. Buda o kısmın en ufak bir darbede kırılmasına sebep olur. Bu anlatılanların ışığında karo seramiği zemine uygulayan ustanın en çok dikkat etmesi gereken konu budur.  

Seramik karolar çok kırılgandır. Hiçbir zaman plastik, ahşap ve metal parçalar gibi esneme yapmazlar. Bunun sebebi ise yüksek sıcaklıklarda fırınlanmasıdır. Bu fırınlanma sebebi ile hiçbir şekilde deforme olmaz, başka bir madde ile bileşkeye girmez, kendi yapısını bozmaz. Ancak ve ancak kırılgandır. Bu bakımdan seramikler çok hassas malzemelerdir.  

Duvarlara döşenen seramikler yer karo seramikleri kadar sert değillerdir. Çünkü bu yüzeyler çok darbe ve sertlik görmezler. Yapılarındaki malzemeler olsun fırınlama tekniği olsun yer karo fayansları ile bir değildir. Duvara uygulama şekli tıpkı yer karo fayanslarının uygulanması ile aynıdır. Uygulanacak yere yapıştırıcısı dikkatli ve eşit şekilde yerleştirilmelidir. Daha sonra karo seramikler duvara uygulanmalıdır. Burada gene ustalara çok büyük iş düşmektedir.   

Mutfaklarda da seramiğin yeri çok büyüktür. Mutfaklar hijyenin olması gereken yerlerdir. Bu hijyeni en iyi seramik sağlayabilmektedir. Seramiğin yapısı gereği, sırlı yüzeyinden dolayı bünyesine her hangi bir şey kabul etmez. Mutfaklar da tezgâh üzerine yerleştirilen seramikler hem görsellik hem de hijyen için ideal bir üründür.  

Karo seramiğin ham madde kaynaklarının ülkemizde zengin olması, sektörde yeni teknolojilerin kullanılması ve dinamik bir yatırım ortamının bulunması bu eğilimin devam etmesini sağlayacak unsurlardırÜlkemizde karo seramik üretimi konusunda çok ileri seviyelere ulaşmıştır. Kaliteli ürünler üretilmekte ve seramik ürünlerini yurt dışına ihraç etmektedir. Ülkemizde inşaat sektörünün artması ile karo seramik üretiminin, çeşitliliğinin ve kalitesin ön plana çıkmasının en önemli unsur olmuştur.  

 

Firmamızda da ülkemizde üretilen kaliteli ve görselliği ön planda tutan karo fayans ve mutfak seramiklerini her çeşidini bulabilirsiniz. Sizleri de firmamıza bekliyoruz. 

  
559 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Dil Seçimi
Türkçe       English
MARKALAR

 

FACEBOOK SAYFAMIZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret100610
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°